Názor: Rozšíření Extraligy a Baráž

(Last Updated On: 19.2.2016)

CBA

Jsou to již tři měsíce, co jsem napsal TENTO názor na rozšíření Extraligy. V doprovodné anketě 53,7% čtenářů vyslovilo nesouhlas s rozšířením Extraligy od roku 2017 a zbytek naopak byl pro rozšíření. Sám jsem na toto téma debatoval se spoustou lidí, kteří se kolem našeho krásného sportu točí a svůj názor postupně rozšiřoval, upravoval, měnil i utvrzoval. A protože včera vyšel na stránkách ČBA článek, jenž opět rozproudil debatu na dané téma, rozhodl jsem se také předostřít svůj pohled na danou věc.

O výhodách nebo nevýhodách rozšíření Extraligy jsem polemizoval ve zmíněném článku. Zároveň jsem nabídl prostor ČBA, aby se k danému tématu vyjádřila. Bohužel tato možnost nebyla využita a mlčení vidím jako největší problém v této kauze. Je to jedna z nejzásadnějších změn za posledních dvacet let a proto si zasloužila, aby byla lépe vysvětlena. Věřím, že většina baseballové veřejnosti, by si ráda přečetla obšírnější vyjádření někoho z kompetentních. Na druhou stranu samotné rozhovory na toto téma probíhaly i mezi STK a samotnými kluby. Pokud by byly kluby vyloženě proti, tak nepředpokládám, že by tato změna prošla.

Pro většinu baseballové veřejnosti je v této kauze klíčovou osobností Pavel Jozek. Dle některých názorů se takto předseda Nuclears snaží dostat svůj klub do Extraligy, když se to nepovedlo sportovní cestou. Neznám přesně regule STK při hlasování o těchto záležitostech, ale nepředpokladám, že pan Jozek disponuje nadpoloviční většinou hlasů, aby tuto změnu sám prosadil. Proto předpokládám, že svou vizí musel přesvědčit i další činovníky. Tímto se vracím k předešlému odstavci, protože stačilo jedním rozsáhlejším vyjádřením přesvědčit i veřejnost. Na druhou stranu si to Třebíč stále musí uhrát na hřišti sama a kde je psané, že se na dvě volné místa nebudou chtít dostat další týmy (třeba Jablonec, Frýdek-Místek, SaBaT a pod.)?

Otázne je,  jestli opravdu rozšíření přinese kvalitnější zápasy. Je pravdou, že český baseball stále nedisponuje dostatečně širokou hráčskou základnou, aby tady vyrostlo deset vyrovnaných týmů. Na druhou stranu jsou již teď velké rozdíly mezi mezi prvními týmy tabulky a posledními. Pokud by se v polovině sezony soutěž rozdělila na dvě části a první šestice by pak hrála pouze mezi sebou a spodní část se spojila s prvními celky první ligy, tak by se mohl zvýšit počet vyrovnaných zápasů. Široká baráž je jednoznačně dobrým krokem vpřed, což se ukázalo i v jiných sportech, kde tento koncept zvolili.

O atraktivitě nočních zápasů snad nemá smysl polemizovat. Co se však týče povinného vybírání vstupného…… Chápu, že se komise snaží kluby přimět kluby k tomu, aby se snažily divákům nabídnout co největší zážitek a výběr vstupného by je k tomu trochu zavázal. Nemyslím si však, že je nejšťastnější, aby asociace klubům zasahovala do této volby. To už je zodpovědnost každého klubu. Navíc je pravdou, že všechny tři stadiony, které disponují osvětlením, mají služby pro diváky na slušné úrovni a nejde jim moc vytknout.

Spíš by asociace mohla kluby přimět k větší mediální aktivitě. Jestli již tvorbou vlastních tiskových zpráv (viz. třeba Třebíč) nebo lepší aktivitou na sociálních sítích. Bohužel sama ČBA v této činnosti pokulhává, i když spojení s Jirkou Uhlířem přineslo v této věci zásadní zlepšení. Alespoň v oblasti médií. Pokud však chceme oslovovat také mladou generaci, tak musíme využívat všechny dostupné zdroje. Myslím, že by nebylo od věci, aby ČBA v této oblasti angažovala minimálně jednu osobu. Také by možná nebyly od věci semináře, kde by se na toto téma diskutovalo, přednášelo a vyměňovaly se zkušenosti. Kluby nemůžou očekávat, že veškerou prezentaci za ně udělá asociace.

Abych se vrátil k tématu. Baseball se určitě potřebuje posunout dál, protože již začal ztrácet na jiné menšinové sporty. Pokud jsme všichni přivítali vizi "Road to Tokio" s nadšením, tak chceme, aby český baseball směřoval, co nejvýš. Proto musí přijít změny. Jestli je rozšíření Extraligy dobrým krokem nebo nikoliv ukáže čas. Vize byly představeny a my jim dejme šanci. Na druhou stranu však vše bedlivě sledujme, chválme věci pozitivní a poukazujme na věci nezdařilé.

 

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

1 komentář: „Názor: Rozšíření Extraligy a Baráž

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: