Sadaharu Oh: Baseballový samuraj

(Last Updated On: 5.3.2016)

Barry Bonds, Hank Aaron nebo Babe Ruth jsou snad jedni z nejznámějších pálkařů všech dob. Když se řekne Sadaharu Oh, tak jen málokdo ví, o koho se jedná. Přitom by zasloužil více pozornosti. Přinášíme vám proto úryvek z připravované knihy.

Píše se třicátý srpen 1978 a Korakuen Stadium v samém srdci Tokya praská ve švech. V jeho ochozech se tísní padesát pět tisíc fanoušků, což je o pět tisíc víc nad povolený limit. To vše kvůli muži jménem Sadaharu Oh. Tento miláček místních tribun vstupuje do utkání s číslem 799 v kolonce homerunů a dnes má možnost dosáhnout na vysněnou osmistovku. Mílnik, na který nedosáhl ani legendární Babe Ruth, jehož součet se zastavil na čísle 714. Pokud bychom přihlédli k faktu, že na úplném začátku jeho kariéry se Ground-rule double evidoval jako homerun, tak jich nedosáhne ani sedmset. Hank „Kladivo“ Aaron, jenž dva roky předtím ukončil svou fantastickou kariéru, poslal za plot 755 míčů. A že to byl pan pálkař. Jenže Japonci mají jasno. Nejlepším pálkařem všech dob je Sadaharu.

Oblečen v dresu Yomiuri Giants, klubu v němž odehrál celou kariéru, odpaluje v první směně single a jen prodlouží netrpělivé čekání fanoušků. Když se dostane na pálku podruhé, tak si vystojí pouze metu zdarma a fanoušci počítají, že ještě jednou nebo dvakrát se by mohl postavit nadhazovačům soupeře. V šesté směně na kopec přichází reliever Hiroshi Okawa. Osmatřicetiletý Sadaharu se potřetí v zápase připravuje v pálkařském boxu. Přichází první nadhoz, Oh typickým způsobem zvedá pravou nohu, opře se do odpalu a míček letí daleko do pravého pole. Nakonec dopadá k nohám fanouška Hiromori Miyayashiho a celý stadion propuká v jásot. Předtím nedostupný mílník je pokořen a Sadaharu přijímá gratulace od trenérů a spoluhráčů.

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

0 komentářů: „Sadaharu Oh: Baseballový samuraj

  • 5.3.2016 (10:18)
    Permalink

    Visitor Rating: 5 Stars

    Reagovat

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: