Komentář: Singly nebo dvojzápasy?

(Last Updated On: 8.11.2016)
Fanousci na Markete Foto: Matej Langer
Fanousci byli opet fantasticti Foto: Matej Langer

Je to víc než týden, co jsem napsal článek Nizozemské zrcadlo a k němu připojil dvě ankety. Dnes se podíváme na výsledky těchto anket a také připojím svůj názor k diskuzi, která pod ním vznikla.

V první anketě mne zajímalo, jestli jsou pro fanoušky zajímavější dvojzápasy nebo singly a zápasy pod umělým osvětlením. Tato otázka je velmi palčivým tématem pro samotné aktéry, protože jim singly ubírají volné dny, kdy se můžou věnovat rodině a svým koníčkům. Dle výsledků ankety je více než polovina fanoušků právě pro tuto variantu, než pro dvojzápasy. Ty jsou atraktivnější pouze pro čtrnáct procent odpovídajících, což je velmi malé číslo. 31% fanoušků pak uvedlo, že jsou pro ně stejně atraktivní singly i dvojzápasy.

Předpokládám, že na samotném jednání klubů na toto téma proběhne velmi žhavá debata. Absolutně rozumím zmíněným výtkám hráčů ohledně toho, že jim singly prakticky berou volný čas. Na druhou stranu se v Česku bavíme o tom, že je baseball (i přístup k němu) potřeba profesionalizovat a že bychom rádi vybojovali účast na Olympiádě. Dovolím si říct, že pro rozvoj hráče je určitě přínosnější, když bude hrát o víkendu baseball dva dny po jednom zápase, než jen jeden dvojzápas. Z pohledu fanouška vím, že mnohdy ten druhý zápas za moc nestojí a v letním horku toho hráči mají víc než dost. K tomu připočteme jednu předzápasovou batting practice navíc, kterou mu dvojzápas ubírá. Navíc díky singlům dáváme fanouškům více možností přijít se na zápas podívat. Když je na dvojzápase 100 diváků a na jednotlivých singlech 55, tak vidím přínos singlů.

snimek-obrazovky-133

Zajímavé srovnání minulé i letošní sezony od A. Nesňala

Pokud jde o zápasy pod umělým osvětlením, tak tady je to složité. Sám vím, že hlavně z kraje sezony je to někdy utrpení vydržet v té zimě na tribuně celé utkání. Předloni jsem v Ostravě strávil třetinu úvodního zápasu sezony v místní restauraci, kam jsem chodil rozmrznout. Na druhou stranu přes léto tyto zápasy miluji. A nevidím důvod, proč nenabídnout fanouškům obě varianty. Hlavně v Ostravě a na MBS mají tyto páteční zápasy slušnou návštěvnost a kluby s tím celkem dobře pracují. A na sobotní odpolední zápasy naopak může vyrazit celá rodina. Proto by možná kluby mohly pouvažovat nad tím, jaké programy pro fanoušky (pokud tedy nějaké nabízí) zvolit.

Ve druhé anketě mne zajímalo, co je podle vás největším problémem naší nejvyšší soutěže. Abychom se na samotnou problematiku podívali také z jiného úhlu. Tady nejvíce hlasů dostala malá vyrovnanost samotných zápasů. To je důležitým zdviženým prstem pro samotné tvůrce podoby nové rozšířené Extraligy. Je totiž velmi pravděpodobné, že rozšíření přinese více nevyrovnaných utkání. Bude proto zajímavé sledovat, jak se tomu přizpůsobí samotný systém soutěže. Jestli bude zvolena varianta, kdy kluby budou hrát každý s každým pět zápasů (jak tomu bylo doteď). Nebo se kluby domluví, že první třetinu soutěže odehrají každý s každým a pak se Extraliga rozdělí na dvě skupiny. Tady by se mi opět líbila varianta 6 týmů ve skupině o titul a 4 týmy + 4 prvoligové v dlouhodobé baráži, která by měla nabídnout větší náboj a více vyrovnaných zápasů.

Dalším velkým problémem, který získal 30% hlasů, je servis pro diváky v průběhu samotných zápasů. Tady je opravdu na mnohých stadionech stále co zlepšovat. Pokud chceme diváky na stadionech udržet, tak se musíme vydat také cestou zlepšování služeb. Musíme si uvědomit, že baseball není hokej a mnohdy nenabízí tolik akce. Právě proto nestačí mít pouze čepované pivko (i když třeba Matuška na Kotlářce je dobré lákadlo). Nechci dávat klubům rady, co přesně mají dělat. Vždyť možností je spousta a každý klub může jít svou cestou.

Tady bych zmínil další důležitý faktor a tím je i servis mimo zápasů. Pro mnoho klubů totiž zápas začíná půlhodinu před jeho začátkem a končí posledním autem. Jenže v dnešní době to nestačí a fanouškům je potřeba nabídnout něco navíc. A stačí, když začneme jenom jednoduchými články na klubovém webu. Také by klub měl sám připravovat tiskové zprávy pro média. Média mají mnoho možností kam vyslat své redaktory a my nemůžeme očekávat, že se přijdou podívat zrovna na baseball. Nebo některé by možná chtěly, ale nemají dostatek redaktorů. Mám to vyzkoušené ze spolupráce s Frýdkem-Místkem, kdy se prezentace klubu v tištěných médiích neskutečně zvedla. To samé také dělá ČBA, která s tímto začala v letošním roce a výsledky jsou znát.

Pod odkazem na článek na naši Facebookové stránce se rozhořela debata na téma Zahraniční hráči vs domácí. Z mých předešlých článků víte, že jsem zastáncem toho, že než dát peníze průměrnému cizinci, tak by je měl klub investovat do talentovaného českého hráče. Arnošt Nesňal v jednom z příspěvku píše, že by měl být omezen počet cizinců v lineupu na tři. Musím říct, že tento model se mi velmi líbí. Důležité však bude vymezit pojem cizinec. Osobně bych se přiklonil k tomu, že pokud tady hráč odehraje alespoň tři sezony, tak přestane být považován za cizince. Netrestejme talentované hráče, kteří zůstanou v ČR tím, že by tady nemohli hrát baseball.

Kuba Sládek zmiňuje, že problémem je také neúčast B-týmů v 1. lize. Jenže B-týmy v této soutěži v minulosti napáchali mnoho škody. Nejhorší bylo, že kluby neměly jistotu, jestli proti nim nastoupí Draci B s mladíky nebo třeba s A-týmem, který měl daný víkend volno. A pokud to ovlivní boje o postup do playoff, tak je rozmrzelost celků pochopitelná. Takže B-týmy v 1. lize můžou být, ale pouze s jasně danými pravidly ohledně hráčského kádru.

Tento komentář je názorem autora. Budu rád, když připojíte svůj názor v komentáři pod článkem nebo na našem Facebooku.

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: