Elmer Valo: Čechoslovák hvězdou MLB

(Last Updated On: 5.2.2017)

Když se podíváme do historie Major League Baseball, tak zjistíme, že do ni zasáhli hráči, kteří mají původ v celkově padesáti devíti krajinách. Samozřejmě, že absolutní nadvládu mají Spojené Státy Americké. Pokud bychom hledali český zápis, tak bychom objevili hned dva jména, u nichž je napsáno místo narození Československo. Největší stopu v ní zanechal Elmer Valo, jenž odehrál celkově 1806 utkání v nejlepší lize světa. Přečtěte si úryvek z připravované knihy.

Elmer William Valo se narodil jako Imrich Valo 5. března 1921 v malé obci Rybník na jihu Slovenska. Jméno mu rodiče Jozef a Katarína změnili až po příjezdu do USA, kam se vydali v roce 1927.  Tehdy určitě netušili, že za třináct let jejich jediný syn poprvé naskočí do profesionální ligy jako hráč baseballu.  Pro jeho rodiče to však nebyl první kontakt s Amerikou. Elmerův děda Imrich totiž do USA odjel ještě před 1. světovou válkou, aby si vydělal nějaké peníze. S našetřeným se pak vrátil do Rakousko-Uherska a koupil si velký dům v Rybníku.

Po příjezdu do Ameriky se rodina usadila v městečku Palmerton v Pennsylvanii. Otec Jozef obsluhoval kotel v místní fabrice zpracovávající zinek. Jeho maminka pracovala na částečný úvazek v továrně na výrobu košil. V zmíněné továrně na výrobu zinku pracovalo mnoho Východoevropanů obzvlášť Slováků. To samozřejmě překáželo místním lidem a Elmer si vyslechl mnoho nadávek a urážek. V lepším případě jim nadávali do zelenáčů nebo Maďarů.

Později jeho táta koupil byt v jiné části města, kterou přistěhovalci nazývali „beka varos“.  Původ tohoto názvu hledejme v Maďarčině a znamená něco jako „dostat se do prekérní situace“. Důvodem byl místní uhelný důl, od kterého se šířil nepříjemný zatuchlý pach. Nejhorší to bývalo v parné letní dny a když vanul vítr směrem od dolů.

Jako většina dětí v Americe, tak i Elmer začal hrávat baseball na škole. Na střední škole Stephen S. Palmer High School již patřil mezi nejlepší hráče týmu. Ve druhém ročníku dokonce jeho pálkařský průměr činil 0.500. Když pak vedení školy kvůli renovaci hřiště přerušilo svůj baseballový program, tak se Elmer věnoval hlavně atletickým disciplínám a stal se šampiónem Carbon County v běhu na 100 yardů.  Jeho druhým nejoblíbenějším sportem byl basketbal a za své výkony byl nominován do celostátního (pensylvánského – pozn. aut.) výběru.

Baseballu se však Elmer nevzdal a dojížděl do nedalekého Lehightonu, kde hrál za místní juniorský tým. Když dosáhl šestnácti let, tak jej podepsali místní poloprofesionální klub Lehighton Moose, protože pro domácí Palmerton byl příliš mladý. Zajímavá situace pak nastala, když Lehighton přijel odehrát zápas do Palmertonu. Elmer nejdříve odmítl nastoupit a hrát proti svému městu. Jenže pak se nechal přemluvit a připsal si tři hity, včetně toho, který rozhodl o výhře Moose.

Předseda Lehightonu Edgar Paulsen byl přesvědčen, že má ve svém týmu velký talent. Neváhal proto a napsal dopis vedení Philadelphie Athletics. Pravděpodobně však o tom neuvědomil samotného Elmera a tak když se na něj přišli podívat skauti A´s, tak Elmer nebyl přítomen. Jak se tedy dostal k podpisu smlouvy s Philadelphii? To přiblížil novinář John L. Faust v roce 1983 v článku v Lehighton Times News.

Podle Fausta si Elmer přivodil puchýře na nohou při americkém fotbalu. Aby si přivydělal, tak začal dělat nosiče holí na místním golfovém hřišti. Paulsen, který jej chtěl představit skautům za ním zajel, koupil mu větší spikey a dovezl jej na utkání. Skautům stačila chvilka, aby zjistili, jaký talent se v něm skrývá. Následně spolu podepsali dohodu, že bude moct nastoupit za Athletics po ukončení studia v roce 1939. Edgar Paulsen si za podpis nevzal ani jeden dolar. Elmer se tak přesunul do Federalsburgu v Marylandu, kde hrával za místní tým v Class D Eastern Shore League. Ve zkrácené sezoně měl pálkařský průměr .374 a s mužstvem dokázal vyhrát celou soutěž.

Ještě v roce 1939 Elmer Valo jednou nastoupil i v MLB, kde se představil na pálce. Tento záznam však byl později vymazán. Sportovní novinář Red Smith z novin Philadelphie Record později napsal, že důvodem byla Elmerova neúčast na oficiální aktivní soupisce týmu. Když se na to Elmera později novináři ptali, tak to se zdvořilým úsměvem odmítl komentovat. Každopádně, pokud by mu tento záznam ve statistikách zůstal, tak by byl jedním z mála hráčů, jenž zasáhli do MLB ve čtyřech různých dekádách.

V následujícím roce pak Elmer nastupoval za tým Wilminghton Blue Rocks hrajícím v Class B Inter-State League. Valo opět předváděl výborné výkony a získal titul pro nejlepšího pálkaře s průměrem .364. Proto si v září vysloužil pozvánku do týmu Philadelphie a 22. září si tedy oficiálně odkroutil svůj debut v nejlepší baseballové lize světa. Do konce sezony v MLB odehrál šest zápasů s pálkařským průměrem .348.

……

více v připravované knize.

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: