TOP 10 ikonických momentů historie MLB

(Last Updated On: 30.11.2017)

V USA se teprve začal Spring Training před novou sezónou. Všichni jsme v očekávání, co nám přinese tento rok v MLB, ale ještě dříve se pojďme podívat do historie. Dnes vám přinášíme naši desítku nejikoničtějších momentů. Pokud vám nějaký moment chybí, tak nám napište do komentáře. Klidně i s odkazem na video.

 

[the_ad id=”4435″]

10. The Flip

Derek Jeter je nepochybně jedna z největších legend baseballové historie. Dá se očekávat, že brzy se dočká také zápisu do baseballové Síně slávy. Jedním z TOP momentů jeho kariéry je určitě i tato hra z třetího zápasu divizní série 2001 proti Oaklandu, kdy ukázal neuvěřitelný cit pro hru a její čtení. Z místa spojky si seběhl až na lajnu mezi první a domácí metou, aby prodloužil příhoz z pravého pole a ve spolupráci s catcherem sebral Jeremy Giambimu jistý doběh. Díky tomu pak Yankees výhrali 1-0 a snížili stav série na 1:2 z jejich pohledu. Nakonec dokázali celou sérii otočit a postoupili až do Světové série, kde podlehli Arizoně 3:4 na zápasy.

9. Eufórie v Kanadě

Světové série v historii přinesly mnoho nezapomenutelných momentů. Proto několik z nich neleznete i v našem výběru. A co může být více ikonické jako rozhodující wak-off homerun. To se přesně stalo v roce 1993. Před šestým utkáním série prohrávala Philadelphie 2:3 na zápasy a v Torontu potřebovala nutně zvítězit. Navzdory tomu, že se ji zpočátku duelu nedařilo, tak v sedmé směně strhla pěti body vedení na svou stranu a šla si pro vítězství. Před dohrávkou deváté směny bylo skóre 6:5 v její prospěch.

Jenže domácí se nevzdávali a Rickey Henderson si na začátku dohrávky vystál metu zdarma. Následně však přišel první aut po vysokém odpalu Devona Whitea. Na něj navázal jednometovým odpalem Paul Molitor. Toronto mělo najednou dva běžce na metách a potřebovalo jednoho stáhnout pro bod, aby vyrovnalo. To byl úkol pro Joea Cartera. Ten se za stavu 2-2 opřel do odpalu a poslal jej až mezi diváky v levém poli. Celé Toronto tak mohlo slavit obhajobu titulu z předešlé sezony.

8. Homerun Mazeroskiho

Světová série z roku 1960 se považuje za jednu z nejlepších v historii. New York Yankees i Pittsburgh Pirates v ní předváděli fantastický baseball a jak se lidově říká, každý chvilku, tahal pilku. Celý souboj se tak nakonec protáhl až na sedm zápasů.

Ten rozhodující se hrál na dnes již neexistujícím stadionu Forbes Field v Pittsburghu. V něm šli domácí rychle do vedení 4-0 po dvou směnách, ale Yankees pak dokázali skóre otočit. Před dohrávkou osmé směny vedli již 7-4. Pirates však v její dohrávce přitlačili a pěti body odskočili do dvoubodového vedení. Devátá směna tak slibovala drama a to se nakonec stalo skutečností. Yankees totiž dokázali na začátku směny vyrovnat na 9-9. Domácí ale měli k dispozici dohrávku a využili ji beze zbytku. Hned prvním pálkařem byl Bill Mazeroski, který odpálil míč až za plot a svým dnes již legendárním během slavil titul pro Pirates. Tento moment v Pittsburghu zvěčnili a Mazeroskimu postavili sochu.

 

 

7. Fiskův homerun

Světová série 1975 proti sobě postavila Boston Red Sox a Cincinnati Reds. Čili dva týmy, které již dlouho čekali na prvenství. Hlavně bostonské čekání již trvalo 56 let a všude se mluvilo o prokletí. Fanoušci však doufali, že tento rok se to změní. Jenže před šestým utkáním série Boston prohrával 2:3 a měl nůž na krku. Samotné utkání bylo velmi dramatické a týmy se přetahovali o vedení. Po odehrání devíti směn tabule ve Fenway Parku ukazovala nerozhodné skóre 6-6 a šlo se do nastavení. V jedenácté směně byli hosté blízko ke skórování, ale domácí Evans v zadním poli předvedl nádherný zákrok po odpalu Morgana a ještě dokázal vyautovat Kena Griffeyho na první metě.

Rozhodnutí tak přišlo až ve dvanácté směně. V její dohrávce se na pálku postavil Carlton Fisk a dokázal míč tvrdě odpálit do levého pole. Jedna z kamer jej zachytila, jak rukama na dálku tlačí míč, aby letěl do správného prostoru a nebyl to foulball. Nakonec se tak stalo a celý Fenway Park mohl propuknout v radost. Ta však trvala jen do dalšího utkání, protože v něm zvítězili Reds a prodloužili tak čekání Red Sox o další rok. Šestý zápas však zůstal mnohým v paměti a MLB Network jej ve svém dokumentu "20 Greatest Games" dokonce zařadila na první místo.

6. Rekord Cala Ripkena

Po výluce z roku 1994 a částečně i 1995 se MLB potýkala s obrovským poklesem návštěvnosti a zájmu. Liga tak nutně potřebovala opět vzbudit zájem a k tomu jí pomohl Cal Ripken. Ten totiž začal útočit rekord Loue Gehriga v počtu odehraných utkání v řadě. Jeho rekord mnozí pokládali za nepřekonatelný. Jenže pak přišel Cal Ripken a dokázal jej překonat. Ta chvíle přišla 6. září, kdy nastoupil do zápasu č. 2131. Cal nakonec tento rekord vylepšil na neuvěřitelných 2632 utkání a zdá se, že tento rekord již nikdo nepřekoná. Každopádně jeho hon za přelomením rekordu v roce 1995 sledovaly všechny severoamerické média a fanoušci všech týmů MLB. Zápasy Orioles byly díky tomu skoro pravidelně vyprodané a Cal se tak zasloužil o probuzení zájmu o baseball v USA.

5. Homerun Kirka Gibsona

Každý baseballový fanoušek asi fragment tohoto souboje někdy viděl. Hodně se vzpomínal v minulém roce, když oznámil konec kariéry Vin Scully. V prvním utkání Světové série 1988 původně Kirk Gibson nefiguroval v lineupu Dodgers, protože se potýkal s nataženým svalem na levé noze a zraněným pravým kolenem. Před dohrávkou deváté směny však domácí prohrávali 3-4 a měli běžce na první metě při dvou autech. Tehdy přišel trenér Tommy Lasorda s nečekaným tahem, když poslal na metu zraněného Gibsona. Ten následně svedl legendární šestiminutový souboj s nadhazovačem Dennisem Eckersleym. Za plného stavu pak dokázal Kirk odpálit dvoubodový walk-off homerun a zařídil Dodgers první bod v sérii. Tu nakonec Dodgers ovládli 4:1 na zápasy. Gibsonův homerun byl nakonec zvolen největším momentem v historii sportů v Los Angeles.

4. Giants na vrcholu

Sezona 1951 New York Giants nevycházela ze začátku dle představ a ještě v srpnu ztráceli na první místo National League 10 výher. V té době se nehrálo playoff a do Světové série postupoval vítěz regulérní sezony. Nakonec však Giants neskutečně zabrali a po posledním utkání se dělili o první místo s Dodgers. Na řadu tak přišla série hraná na dva vítězné zápasy. V ní se tedy utkali oba dva týmy z New Yorku (Giants a Dodgers). V prvních dvou utkáních si oba celky připsaly po výhře a o postupujícím tak musel rozhodnout zápas číslo 3. V něm Giants prakticky od začátku tahali za kratší konec a vypadalo to, že na Světovou sérii můžou zapomenout. Před dohrávkou deváté směny prohrávali 1-4 a jejich šance nebyla vysoká. Jenže hned první dva domácí pálkaři se dokázali dostat na metu a jejich šance stouply. Pak přišel aut Irvinga a následně Lockman dvojmetovým odpalem stáhl jeden bod. Giants tak měli dva běžce ve skórovací pozici a na pálce do té doby nevýrazného Bobbyho Thomsona. Ten však dokázal odpálit míč až mezi diváky a poslal Giants do Světové série. V ní sice podlehli Yankees, ale jejich comeback do bojů o prvenství v National League a následná série s Dodgers jsou jedním z nejlepších momentů historie MLB.

3. Předpověď Babe Rutha

Možná si vybavíte scénku z filmu Plácek, kde kluci rozebírají legendární odpal Babe Rutha ze Světové série 1932. Babe měl údajně před odpalem ukázat, kam jeho odpal poletí a nakonec stejným směrem poslal míč na homerun. Dodnes mnozí špekulují, jestli se to opravdu stalo nebo ne. Každopádně ať je již pravda jakákoliv, tak si Babe zaslouží místo v našem žebříčku.

2. Proslov Loue Gehriga

Dokážete si představit, že by jeden ze současných nejlepších hráčů MLB najednou uprostřed sezony z ničeho nic ukončil kariéru? Přesně to se stalo v případě Loue Gehriga. Navíc to byl hráč, který byl známý jako "železný muž" a držel rekord v počtu odehraných zápasů v řadě. Důvodem byla tehdy ještě nepříliš probádaná choroba ALS, která je dodnes mezi mnoha lidmi známá jakou lougehrigova nemoc.

Pár týdnu na to se vrátil na Yankee Stadium, aby přednesl jeden z nejznámějších baseballových projevů vůbec. Pokaždé, když si jej pustím a slyším " Today I consider myself the luckiest man on the face of the earth.", tak mám husí kůži. Smrt jej dostihla o necelé dva roky později.

1. Jackie Robinson

U Jackieho opravdu nebudu vypisovat jeden moment. Protože jich v jeho kariéře i životě bylo dost. Jestli bychom si vzpomněli na podpis smlouvy s organizací Dodgers nebo podání ruky od George Shuby. Také krádež domácí mety v prvním utkání Světové série 1955 mezi tyto momenty patří. Každopádně Jackie navždy změnil tvář MLB a jeho odkaz je zrejmý do dnešních dní.

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: