Izrael: Z outsidera respektovaný tým

(Last Updated On: 11.3.2017)

Asijská část World Baseball Classic má za sebou dění v základních skupinách. Japonsko, Nizozemsko i Kuba splnili mé předpoklady a postoupili dál. Velké překvapení však přišlo ve skupině A, ze které postoupil dál Izrael a navíc ani jednou neprohrál. Co stojí za jeho úspěchem?

Po postupu Izraele vyšlo mnoho článků o tomto týmu. Také mnoho baseballových diskuzí se točí kolem tohoto týmu. Velká část fanoušků připomíná, že pro jiné baseballové země je účast Izraele na turnaji trochu unfair. Vždyť většina hráčů možná krajinu, kterou reprezentují, nikdy nenavštívila. A ze soupisky pro WBC se v Izraeli narodil pouze Shlomo Lipetz. Navíc v zemi je jeden pořádný baseballový stadion a místní liga prakticky nefunguje. Samotní Izraelci však berou tento svůj tým za svůj a říkají, že je to spíše nejlepší židovský výběr než izraelský. Ale tomu se v tomto článku věnovat nechci. Ať už je původ týmu jakýkoliv, tak svými výkony si pozornost a uznání určitě zaslouží.

Izrael si postup vybojoval v loňské kvalifikaci, když dokázal dvakrát porazit favorizovanou Velkou Británii a jednou Brazílii. Navzdory těmto výsledkům však mnozí týmu na hlavním turnaji nevěřili (nebyl jsem výjimkou – poz. aut.). A přitom v sestavě nalezneme několik zkušených hráčů se spoustou odehraných zápasů v MLB. Nejvýraznějšími jmény jsou určitě Ike Davis, Ty Kelly nebo dnes již osmatřiceti letý matador Jason Marquis. Ti další se řadí mezi nadějné prospekty ve farmářských systémech organizací MLB a nebo mají nejlepší léta za sebou. Ale zdá se, že tým si sedl. Hráči se baseballem vyloženě baví. Z jejich instagramových účtů to navíc vypadá, že utvořili velmi dobrý kolektiv.

Tento výběr si svými výkony získal náklonnost mnohých neutrálních fandů po celém světě a pomáhá zvyšovat prestiž letošního turnaje. Tu navíc zvedá jejich maskot „Mensch“. Tento velký panák je vyobrazením pohádkové postavy z knihy „The Mensch on the bench“, která je v zámoří velmi populární. Tým jej měl poprvé v dogoutu při loňské kvalifikaci a od té doby je trvalou součástí týmu. „Je to maskot, je to přítel, je to spoluhráč,“ nechal se dokonce slyšet bývalý hráč San Diega Padres Cody Decker.

 

 

 

Příspěvek sdílený Nick Rickles (@nrickles),

 

 

Každopádně ve skupině E Izrael opět nepatří mezi favority, ale už se o něm nedá mluvit jako o outsiderovi. A pokud by postoupil mezi nejlepší čtyřku, tak by to možná turnaji jen prospělo. Pro zemi, které jinak patří 41. místo ve světovém žebříčku by to byla dobrá zpráva. Také by to mohlo probudit snahy o trvalé rozšíření baseballu v krajině na břehu středozemního moře.

V izraelském týmu nalezneme také jednu českou stopu. Součástí výběru je také Tal Erel, jenž ještě loni nastupoval v dresu Tempa Praha. Bohužel jako bullpen catcher se do hry nedostane, ale svými charakterovými vlastnostmi určitě k dobré atmosféře v týmu pomůže. To nám potvrdil také David Vohánka, který s ním nastupoval v dresu pražského týmu. „Tal je skvělý kluk, kterému nikdy nechyběl smysl pro humor. Nikdy jsem ho neviděl mračit se. Byl věčně vysmátý. Do Česka se vracel rád a baseball miluje. Znám ho už pár let a je na něm vidět obrovské zlepšení. Dokonce pálí na switch a překvapivě na obě dvě strany dost obstojně. Ne všichni umí na switch trefit balon. Baseballu obětoval hodně a co ho znám, tak jim žije. Přeji mu a celému týmu co nejlepší výsledek. Je fascinující, co zatím předvedli.“

Ať již Izrael na šampionátu skončí jakkoliv, tak jedno prvenství má jisté. Letos totiž v žádném výběru nenajdeme tolik vysokoškolsky vzdělaných hráčů, jako právě v izraelské týmu. Hned 32 hráčů totiž navštěvovalo Vysokou školu. Dva Yale, tři Stanford a tři Duke, což jsou všechno Univerzity známé i našincovi. Manažer Jerry Weinstein má zase magisterský titul z tělesné výchovy z Kalifornské univerzity. Takže pro „nejrychlejší šachy“ dokonalé složení.

 

 

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: