Komentář: Začalo nám playoff

(Last Updated On: 24.7.2017)

Máme za sebou základní část baseballové extraligy, která nám letos nabídla výjimečnou podívanou. V letošním roce se v ní odehrálo rekordních 180 zápasů a tím pádem nastal čas přepisovat historické statistiky.

Ty se však měnily mezi nadhazovači. I to ukazuje, jak šla letos kvalita na tomto postu nahoru. Tu ale přinesli převážně zahraniční hráči. Po dvaceti letech jsme se dočkali překonání fantastického výkonu Rogera Deaga, který v sezoně 1997 hodil v dresu Techniky v základní části 135 strikeoutů. Letos jej o dva strikeouty překonal Dylan Brammer ze Skokanů Olomouc. Uvidíme, jak dlouho budeme na překonání jeho rekordu čekat nyní. Zajímavé je, že hned další tři nadhazovači z letošní sezony, se se svým výkonem dostanou do historické TOP 10 (Novák, Hussey a Gehle).

O další „nepřekonatelný“ výkon se postaral Joe Goodman z Arrows. Ten si letos do svých statistik připsal 12 výher a žádnou prohru. To se před ním nikomu v historii české extraligy nepovedlo. Vylepšil tak bilanci Ukrajince Romana Yatsuka, který v roce 2006 v dresu Draků zaznamenal 11 výher.

Velký boj byl také o samotný postup do Nadstavby o titul. Ten se v samotném závěru scvrkl na dva bývalé mistry republiky. Možná překvapivě zůstal Černý Petr v rukou toho trojnásobného. I když…. Kotlářka hned na úvod nadstavbové části ukázala, že jí zápasy, ve kterých jde o hodně, jdou. S největší pravděpodobností na tom zásluhu mají zkušenosti z těžkých sérií z minulých let. Jestli to dotáhne až do finále, tak to bude překvapení.

Fantastické výkony letos předvádí Ostrava a potvrzuje to i v bojích o titul. Hlavně její obrat z 0-11 na 12-11 v utkání s Eagles byl fenomenální. Na druhou stranu parádní defenzivní podívanou předvedli v prvním vzájemném utkání Draci se Skokany. Vše rozhodl až walk-off homerunem Američan Terrel Joyce. Pokud jsem tedy v posledním komentáři sliboval, že letos ještě budeme svědky skvělých zápasů a momentů na hřišti, tak jsem nebyl daleko od pravdy.

Zajímavá situace se odehrála v tichosti u žákovské reprezentace. Protože se vše odehrálo v tichosti, tak jsem se o tom poprvé dozvěděl až od fanoušků a následně několika rodičů. Vedení ČBA se totiž rozhodlo u bronzového týmu z letošního ME vyměnit hlavního trenéra. To vše se stalo necelý týden před odletem reprezentace na Mistrovství světa. 20.7. jsem proto požádal vedení asociace o oficiální sdělení důvodu jeho suspendování. Byl jsem odkázán na článek, který vyjde (mezitím již vyšel – ODKAZ) na stránkách baseball.cz. Bohužel ani po jeho přečtení nejsem o moc moudřejší. Každopádně je to velmi zvláštní a je smutné, že vedení ČBA není schopné tento svůj krok baseballové veřejnosti patřičně vysvětlit. A navíc kolem toho dělá evidentně tajnosti.

Ale abych nekončil negativně, tak je pozitivní, že se český baseball opět může těšit z kovů z ME U12 a ME U15. Oba byli sice bronzové, ale i to je úspěch. Za chvilku nás čeká MS U12 na Tchaj-wanu a ME U23 v Brně. Snad to ještě alespoň jednou cinkne.

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: