Je vítězná série Clevelandu nejlepší v historii?

(Last Updated On: 13.9.2017)

The Cleveland Indians Sweep The Kansas City Royals by chrismetcalfTV is licensed under CC BY 2.0

Když Honus Wagner 18. září 1916 svým odpalem vyrovnává na 1:1 v zápase Pittsburghu proti New Yorku Giants, tak asi netuší, že tím učinil kaňku na šestadvacetizápasové šňůře Giants bez porážky.

V další směně totiž přichází silná bouřka a utkání musí být ukončeno. Není to nic vyjímečné, ale v té době obvykle zápasy končí předčasně pro tmu. Třináctý zápas Giants bez porážky tak končí remízou. Tuto sérii pak tým z New Yorku natáhne na zmiňovaných dvacet šest duelů.

Nyní po 101 letech se mnozí ptají, jestli je to rekord, nebo ne. A jestli je hodnotnější výkon giants v roce 1916, nebo aktuální série Clevelandu.

Ale odpovídat na tuto otázku je opravdu ošidné. Je potřeba si uvědomit, že nyní se baseball nachází v jiné éře. V době, kdy hraje v MLB 30 týmů, hráči nejsou majetkem klubů, ale mají více práv a jednodušeji změní tým.

Tim Hudson of the Oakland A’s during the A’s 5-1 loss to the Anaheim…

Tim Hudson of the Oakland A’s during the A’s 5-1 loss to the Anaheim Angels at Edison Field in Anaheim, CA. Get premium, high resolution news photos at Getty Images

V moderní éře baseballu tak Cleveland předčil Oakland Athletics, kteří v sezoně 2002 natáhli sérii výher na 20 zápasů. Tým táhli hlavně startující nadhazovači Barry Zito, Tim Hudson, Mark Mulder, Cory Lidle a Aaron Harang, kteří si v této sérii připsali 11 výher a prakticky vytáhli Athletics do playoff.

Historie však pamatuje ještě dvě dvaceti zápasové série výher. To se ale musíme podívat až do začátků profesionálního baseballu. Konkrétněji do roku 1884. V Union Association (zaniklé lize, která napsala jedinou sezonu) se tento kousek povedl St. Louis Maroons. Maroons nakonec soutěž ovládli s výbornou bilancí 94-19 a po zániku soutěže se stali členem National League.

V National League se v tom samém roce velmi dobře dařilo týmu Providence Grays. Tato šňůra je vytáhla na čelo soutěže a nakonec zvítězili v historicky první Světové sérii (ačkoliv MLB dnes jako první uznává až v roce 1903).

Pojďme však zpátky do roku 1916, kdy Giants neprohráli výše zmíněných 26 zápasů v řadě. Paradoxní totiž je, že ani tato série jim nepomohla k tomu, aby skončili první v National League. Po konci sezony totiž na ně zbyla až čtvrtá příčka.

Ve středu večer tak Indians vyrovnali rekord Chicaga Cubs, které dokonce dvakrát ve své historii dokázalo vyhrát 21 utkání v řadě. Nejdříve v roce 1880, ještě pod názvem White Stockings, jejich dlouhou sérii ukončil klub z Clevelandu. Tehdy však klub nesoucí název Spiders, který pak zanikl v roce 1899.

Elevated view of Wrigley Field during third inning of game four of…

Elevated view of Wrigley Field during third inning of game four of Chicago Cubs versus Detroit Tigers World Series, Chicago, Illinois, October 5, 1935. Galan pops fly ball to Gehringer with Carleton… Get premium, high resolution news photos at Getty Images

Druhou sérii odehráli v roce 1935, kdy to nakonec dotáhli až do Světové série, ve které podlehli Detroitu. Navíc to byla poslední sezona, kdy Cubs dosáhli na 100 výher v základní části.

A Cleveland Indians fan shows his support for the team prior to the…

A Cleveland Indians fan shows his support for the team prior to the game against the Detroit Tigers at Progressive Field on September 13, 2017 in Cleveland, Ohio. The Indians tied the American League… Get premium, high resolution news photos at Getty Images

Bude zajímavé sledovat, na jakém čísle se zastaví vítězná série Clevelandu. Indians jsou navíc hladoví, protože na vítězství ve Světové sérii čekají od roku 1948. Obhájci z Cubs letos nevypadají tak silně jako loni, na Dodgers padla velká deka a Cleveland je tak žhavým favoritem na zisk mistrovských prstenů. Nejdřív nás však zajímá, kdo ukončí jejich vítěznou sérii.

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: