Komentář: Mládí vpřed!

(Last Updated On: 10.9.2017)

Máme za sebou třetinu září, ale v dnešním komentáři se ještě vrátím do srpna, kdy český baseball zaznamenal dva velké úspěchy.

Musím říct, že srpen 2017 se v mých vzpomínkách zaryje hluboko do paměti. Český baseball nám totiž udělal mnoho radosti a dosáhl mimořádných úspěchů. Vše začalo fantastickým Mistrovstvím Evropy, kde družina kolem Pavla Chadima dosáhla na druhý nejcennější kov. Ano, byli jsme jeden míč od zisku zlata. Ale považovat kvůli tomu stříbro za neúspěch opravdu nelze. Navíc, když jsme si postup do finále opravdu zasloužili výhrami nad Francií nebo Španělskem.

A český výběr zaujal nejen výsledky, ale také svou hrou. Po žádném z předešlých šampionátu (jakékoliv kategorie) mi nepsalo tolik kolegů novinářů ze zahraničí a nevyptávalo se na naše hráče. Největší zájem vzbudili hlavně Martin Mužík a Marek Chlup, ale také ostatní členové tohoto výběru nezůstali o moc pozadu. Jsem přesvědčen, že tato generace mladých hráčů nás jednou dovede i pro medaili ze seniorského šampionátu. A nebojím se předpovědět, že bude zlatá.

Pokud nás ale „třiadvacítky“ pěkně naladili, tak univerzitní tým na letošní Univerziádě doslova zazářil. V silné konkurenci, kdy mnoho týmů mělo ve svých sestavách profesionální hráče, získat čtvrté místo je vynikající úspěch. Ale opět nejde jenom o umístnění, ale také o předvedenou hru. Kdo sledoval semifinále proti USA, nebo zápas o bronz, tak musel být na tento tým hrdý. Kluci hráli nádherný baseball a ukázali světu, jak moc šel baseball u nás nahoru.

Možná ve stínu těchto úspěchů zůstaly trochu zapomenuty výkony našeho zástupce na hlavním turnaji Junior League. Náš výběr sice v prvním zápase jasně podlehl asijskému kvalifikantovi (pozdějšímu vítězi), ale pak v nervy drásajícím duelu porazil silnou Kanadu. Následoval vyrovnaný souboj s Austrálii, který český tým ztratil až ve druhé polovině zápasu a prohrál 6:10.

Věřím, že tyto úspěchy nakopnou český baseball ještě víc. Určitě teď nesmíme usnout na vavřínech.

Pokud zmiňuji ME U23 a Univerziádu, tak musím pochválit také ČBA. Hlavně za domácí šampionát, kdy konečně fanoušek dostal plnohodnotný servis, tak jak se od národní asociace sluší a patří. Také samotný facebookové profil šampionátu fungoval opravdu nadstandardně a fanoušci tam našli možná i víc, než doufali. Za mně palec nahoru.

Potěšily také přenosy Playo.tv a velmi dobrý komentář Richarda Kanii. A nakonec také přímý přenos utkání o bronz z Univerziády na ČT Sport. Netuším teď, jestli jej ČT zařadila dobrovolně, nebo to stálo asociaci nějaké (asi ne drobné peníze), ale v tomto případě to za to stálo. Vím, že někteří se mnou asi souhlasit nebudou, že by se peníze na tyto přenosy daly využít jinak. Ale nesmíme zapomínat ani na fanouškovskou obec, pro kterou má takovéto vysílání cenu zlata.

V dnešním komentáři se sice věnuji hlavně juniorům, ale před námi je vyvrcholení baseballové sezony. Nejdříve nás čeká finále extraligy a pak vyvrcholení letošního ročníku MLB. Ať již vyhraje váš favorit, nebo ne, mějte respekt k soupeři a užívejte si, že můžete sledovat baseball. Pak nás totiž čeká nudná zimní přestávka… a žádný baseball.

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: