Hvězdy MLB nesouhlasí se zavedením Pitch Clock

(Last Updated On: 24.2.2019)

Vedení MLB zavedlo do zápasů Spring Training novinku v podobě tzv. Pitch clock, čili dvacetisekundového času mezi jednotlivými nadhozy. A vzápětí začaly přicházet první ohlasy od hvězd soutěže. Ty jsou vesměs negativní.

Rich Hill, jenž házel v sobotním utkání Dodgers byl nekompromisní. “Nelíbí se mi to,” řekl pro server Yahoo, “protože nechci, aby to mělo vliv na hru nebo výsledek zápasů. Pitch Clock nezrychlí hru.”

Také hvězda Washingtonu Max Scherzer je nekompromisně proti. “Vím, že je to něco, co se MLB snaží prosadit. Myslím, že tu ale není snaha o vyjednávání. Jako hráč si nemyslím, že by to mělo být zavedeno do hry. Mít pitch clock, když využíváte systém strike-ball je něco, co se neslučuje s principy hry. V baseballu nemají být žádné hodiny. to, že v něm nejsou má svůj důvod.” Max se pak nechal slyšet, že baseball má jiný problém. Jsou ním spíše foul ball, o čemž píše renomovaný server fivethirtyeight.com. 

Ve zmíněném článku se píše o tom, že za posledních 20 let stoupl počet foul ballů o necelých 12%. To znamená, že je ročně k vidění o 14 000 foul ballů více, než v sezoně 1998. Tím pádem také stoupl počet nadhozů za sezonu z 698 134 (1998) na 724 447 (2018). To je jako bychom přidali dalších 88 utkání do rozpisu sezony. V minulé sezoně se také druhý rok po sobě stalo, že celkový počet foul ballů byl vyšší, než počet odpalů do hřiště. 

Někteří novináři navrhují, aby MLB místo Pitch Clock raději zavedla změnu, která fungovala již před padesáti lety. V roce 1968 se snížila výška nadhazovacího kopce o pět palců (cca. 15 cm) a to mělo za následek menší dominanci nadhazovačů.

Server Yahoo zmiňuje také názor jednoho nejmenovaného hráče. Ten se nechal slyšet, že Pitch Clock do baseballu nepatří. “Hrajeme baseball, nikoliv basketbal!” Někteří si dokonce myslí, že zavedením Pitch Clocku se MLB snaží přesměrovat debatu od stagnujícího trhu s volnými hráči, který by mohl mít za následek další výluku v nejbližších letech.

O něco smířlivější byl manažer Dodgers Dave Roberts: “Hráči obvykle nejsou otevřeni změnám. Ale jsou také velmi přizpůsobiví. Myslím, že je pouze hrstka nadhazovačů v MLB, které by Pitch Clock opravdu ovlivnil. A nezapomeňme, že pálkaři by byli také případnými oběťmi, stejně jako nadhazovači.”

Každopádně vedení MLB zavedením pravidla Pitch clock silně rozdmýchala emoce hráčů a některých fanoušků. Bude zajímavé sledovat, jestli toto pravidlo bude platit v průběhu nové sezony i v MLB nebo zůstane v platnosti pouze v Minor League. 

 

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: