Komentář: Jaké plusy přinesou zápasy na 7 směn?

(Last Updated On: 11.2.2019)

Světová baseballová a softballová konfederace (WBSC) letos přišla s novinkou, která říká, že zápasy v kategoriích U15 až U23 se budou hrát pouze na 7 směn. Letošní Mistrovství Evropy U23 v Praze budou prvním mezinárodním turnajem v Evropě, kde bude toto pravidlo platit. 

Mezi fanoušky má tato změna mnoho odpůrců. Nejvíce se ozývají hlasy, že zkrácením zápasů na 7 směn to již nebude klasický baseball. Ponechme však na chvíli stranou hlasy proti a podívejme se na možné plusy této změny.

  • Poslední roky se hodně volá po tom, aby se baseball zrychlil. Když se bude hrát o dvě směny méně, tak by se tento cíl dosáhl jednodušeji. Zápasy začínající v sedm večer by většinou končili do 9:30. To by přivítali hlavně fanoušci s menšími dětmi. 
  • Pro nadhazovačská esa by nebylo problémem odházet Complete game, což je věc, která se v posledních letech z baseballu hodně vytrácí.
  • Předešlý bod by přinesl další pozitivum. Týmy by potřebovaly méně hráčů, což by umožnilo vznik dalších týmů. Více týmů=více konkurence. 
  • Mnoho zápasů dokáží lepší týmy strhnout na svou stranu až v závěru duelu, kdy slabším celkům dojdou “ruky”. Dočkali bychom se více překvapení? Je to možné.
  • Jistota kratších zápasů by mohla přinést více baseballu do programu sportovních TV. 
  • Kratší zápasy by také mohly být atraktivnější pro mladé fanoušky. Zápasy trvající dvě hodiny až dvě a půl by byly časově srovnatelné například s hokejem nebo basketbalem. Do dvou hodin trvá také fotbalový zápas. 
  • Dalším plusem, které mluví pro kratší zápasy, je snížení rizika zranění. Nikdo nechce vidět ty nejlepší hráče na listině zraněných.

Každopádně, dopady a hlavně eventuální přínosy zápasů na 7 směn ukáže až realita. Je možné, že WBSC zavedením této změny i v kategorii U23 chce zkoumat reálné dopady i v kategorii dospělých hráčů a časem si vyhodnotí, jestli stojí za to, aby tuto změnu zavedli plošně. 

 

 

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: