Teodor Dobiáš: Slovák, který učil prezidenta Trumpa hrát baseball

(Last Updated On: 2.5.2019)

Spojení slov Slovensko a baseball se v USA příliš často neskloňuje. Jenže v posledních dnech je tomu trochu jinak. S tím, že se chystá návštěva slovenského premiéra v Bílém domě, tak se v této souvislosti začalo zmiňovat jméno Teodora Dobiáše.

Tento rodák z Klátove Nové Vsi, ležící na území Západního Slovenska emigroval s rodiči do USA ještě jako malý kluk. Tam také vstoupil do armády a vyznamenal se v bojích 2. světové války v Itálii. Po skončení vojenského konfliktu se stal hvězdou školních mužstev v mnoha sportech (box, lakros, baseball, basketball a americký fotbal). Později působil jako kouč na mnoha středních a vysokých školách. Na jedné z vojenských akademií v New Yorku se potkal také s nynějším prezidentem Spojených Států Donaldem Trumpem, kde jej vedl také jako baseballový trenér.

Po letech Dobiáš na Trumpa vzpomínal se slovy: “Když přišel na školu, tak si neuměl ustlát postel. Neuměl si vyleštit boty. Měl problém být dobrým kadetem,” řekl Teodor Dobiáš médiím. Nakonec však dokázal mladého Trumpa “vycepovat” a ten dodnes na svého slovenského mentora vzpomíná v dobrém. Pod jeho vedením se dokázal Trump stát jednou z hvězd mužstva a dokonce se objevil v hledáčků skautů Philadelphie Phillies a Boston Red Sox.

Právě to jsou důvody, proč nyní slovenský premiér veze do Bílého domu baseballovou pálku s motivy USA a Slovenska, která má americkému prezidentovi připomínat, že jeho prvním baseballovým trenérem byl Slovák.

Teodor Dobiáš (ve Spojených Státech známý jako Theodore Dobias) zemřel v roku 2016 ve věku 90 let.

 

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: