Povedená první směna zajistila Yankees výhru v pátém utkání ALCS

(Last Updated On: 19.10.2019)

Před pátým zápasem finálové série Americké ligy měli pomyslný nůž na krku baseballisté New York Yankees. Pro ty by případná prohra znamenala konec sezony. Astros vstupovali do zápasu s výhodou dvou výher a navíc na kopci měli Justina Verlandera. Domácí vsadili vše na Jamese Paxtona.

Oba startující nadhazovači vstoupili do zápasu trochu nervózně a nepříliš jistě. Paxton nejdříve povolil hit Springerovi, který se posunul po nezachyceném nadhozu na druhou metu, po odpalu Altuveho na třetí a na divoký nadhoz doběhl pro první bod utkání.

Jenže Yankees odehráli dohrávku ještě lépe. DJ LeMahieu z pozice leadoff pálkaře solo homerunem dodal domácím klid a znejistil Verlandera. Ten pak pustil na metu další dva pálkaře, aby pak Aaron Hicks tříbodovým homerunem poslal Yankees do vedení.

Po divoké první směně se oba nadhazovači dostali do pohody a začali mít převahu nad pálkaři. James Paxton poctivě sbíral strikeouty a za 6 směn jich hodil celkem 9.

Po sto dvanácti nadhozech měl Paxton svůj part za sebou a do hry se dostal bullpen Yankees. Ten se ale dostal do potíží hned v sedmé směně, kdy Tommy Kahnle pustil na metu dva pálkaře Astros při jednom outu. Situaci tak musel zachraňovat Zach Britton. Ten zvládl naprosto s přehledem zahrát dalších pět outů.

Zajímavvosti:

  • Verlander povolil 4 doběhy v první směně poprvé od 11. srpna 2014, kdy se takto proti němu prosadili Padres.
  • Homerun Hickse ukončil sérii nevyužitých 15 stavů na pálce s běžci ve skórovací pozici.
  • Yankees zaznamenali víc doběhů v první směně, než v posledních třech duelech celkově.
  • DJ LeMahieu je pátým leadoff pálkařem historie Yankees, který otevřel zápas v playoff homerunem. Posledním byl v roce 2009 Derek Jeter.
  • Yankees zaznamenali 4 doběhy v první směně poprvé od zápasů č. 5 v ALDS 2000 proti A’s.
  • Poprvé ve své historii zaznamenali Yankees v první směně zápasu playoff minimálně dva homeruny. A to již v playoff odehráli 405 utkání.
  • James Paxton je pouze druhým levorukým nadhazovačem Yankees, který v jednom playoff zaznamenal dva zápasy s minimálně osmi strikeouty.
  • Po tom, co oba celky v první směně doběhli pro 5 bodů v první směně, tak ve zbylých osmi zaznamenaly dohromady pouze 5 hitů.
  • Tento zápas byl prvním v historii playoff MLB, kdy oba týmy doběhly pro všechny své doběhy v první směně.

V dohrávce osmé směny se již na kopci neobjevil ani Justin Verlander, kterého nahradil Brad Peacock. Tomu stačilo osm nadhozů k tomu, aby zápas posunul do deváté směny, kde na pálkaře Astros čekal Aroldis Chapman. Ten prokázal své zkušenosti se zavíráním zápasů a nepřipustil žádné drama.

Yankees tak díky lépe zvládnuté první směně vítězí v pátém utkání série a stále drží naději na postup do Světové série. K tomu však potřebují dvakrát zvítězit na Minute Maid Parku v Houstonu, což bude velmi složité. Navíc když Astros budou mít k dispozici  odpočinutého Gerrita Colea pro zápas číslo 7. V sobotu podle slov manažera AJ Hinche dostane příležitost bullpen.

5. zápas123456789 RHE
Houston AstrosHouston Astros100000000 150
New York YankeesNew York Yankees40000000× 450

 

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: